İnovasyon ve SkyIDesign
İnovasyon ve SkyIDesign

5N1K inovasyon için geçerli değil. Şirketler, inovasyon söz konusu olduğunda, 4N3K'nin cevaplarını aramak zorundalar. Aslında, aşağıda izah edeceğimiz sebepten dolayı bu denklem de artık 3N3K'ye dönüşmüş durumda ve sanırız, bu yazının sonunda da esasında, en azından söz konusu olan, yani inovasyona ihtiyacı olduğunu idrak etmiş olan sizseniz eğer, bu denklemin 3N1K'ye düştüğünü, zaman içinde de tümüyle ortadan kalktığını göreceksiniz.

Denklemi açarsak, ilk baştaki 4N3K'nin birinci N'si, Neden, veya Niye, ya da Niçin sorusudur ki, bunun da cevabı, eğer konu inovasyonsa, oldukça basittir. "Kâr etmek, kârı artırmak hatta hayatta kalmak" gibi şirketler için oldukça hayati bir fonksiyonu olduğundan artık şirketler için inovasyonu gözardı etmek imakansızdır, dolayısıyla da bu soruyu sormak bile abestir. Bu yüzden, inovasyonu soran için bu N'yi yok farzedebiliriz. Diğer N'ler ise sırasıyla, Nezaman, Nerede ve Nasıl olmalıdır. Nezaman'ın cevabı da genellikle basittir, çünkü ya "dün"dür, ya da "hemen". Nerede ve Nasıl ise, eğer SKYI'yi seçmişseniz, çok daha basittir. Her zaman ya da her yerde, ama öncelikle sizi ve ihtiyacınızı tanımak için sizin yanınızda, sonra da çözümü geliştirmek için kendi mekanında, Nerede'ye verebileceğimiz en uzun cevaptır. Nasıl'a gelince ise, cevabımız daha da basit. Ve o da bizim meslek sırrımız. Peki, peki, Allah vergisi diyelim.

Yok, eğer SKYI ile çalışmıyorsanız, işte bu Nasıl, sizin cevaplamanız gerekecek belki de en zor sorudur. Onlarca danışman size yüzlerce saat ders verebilir ya da binlerce makale okuyabilirsiniz. Sonuçta inovasyonunuzu yapabilirsiniz, ya da belki gene de SKYI'ye gelmeye karar verirsiniz. Karar sizin; vakit de sizin, nakit de sizin. Gelelim 3K'ye. Bunlardan birincisi Kim sorusu. Bizce cevap basit, tanıştıktan sonra da, sizin için de basit olacağına inanıyoruz, çünkü en basit, en direkt ve en doğru cevap, "SKYI" dir. Yok, SKYI olmasın diyorsanız, aynı Nasıl sorusu gibi, Kim sorusu da başınızı ağrıtabilir. Eğer bu soruya cevaben "ben" diyebiliyorsanız, şanslısınız, tebrikler. Ama yok eğer o Kim'i aramaya kalkarsanız eğer, Allah yardımcınız olsun.

İkinci K, Kimin için. Eğer inovasyona ihtiyacı olup da sorularına cevap arayarak bu sayfayı okuyan sizseniz, zaten bu sorunun cevabı da verilmiş demektir, daha doğrusu bu soruyu sormaya bile gerek yoktur. Ama siz eğer inovasyonu yapmış, kendi inovasyonuna bir müşteri, alıcı, yatırımcı, girişimci, finansman, sponsor, inkübatör, vb., arayan bir birey, kurum ya da kuruluşsanız, o zaman bu sorunun cevabı da, inovasyonunuza bağlı olmak üzere, "SKYI" olabilir. Son soru ise, Kaça, olmalıdır. Eğer maaşla içerde eleman ya da saat ücretiyle dışarda uzman çalıştırmayı düşünüyorsanız, bunun size kaça mal olacağını ancak o insanların vicdanları bilebilir. Halbuki, eğer SKYI'İle çalışırsanız, cevap basittir. "Eğer bir çözüm üretebilmişsek, kendi zamanımızda, kendi hesabımıza çalışarak, o zaman, alternatif ödeme yöntemlerimizden birisi sayesinde sizinle bir şekilde muhakkak ANLAŞIRIZ. Yok, eğer, sizin için ne kadar çok çalışmış olursak olalım, sonuçta gönül rahatlığıyla önerebileceğimiz birşey üretememişsek, bunun size maliyeti her zaman için '0' olur.
 

Teklifimizin ve 3N3K'nin alternatif cevaplarının, ve de bu cevaplar için SKYI'yi seçip seçmemenin değerlendirmesini size bırakıyoruz. Doğal olarak, SKYI ile çalışanlar, inovasyon söz konusu olduğu zaman artık soru bile sormuyorlar. Basit bir briefing ve kısa bir bekleyiş. Değmez mi?

Copyright © 2012-2023 SkyIDesign Ltd | Tüm Hakları Saklıdır | KVKK | Gizlilik | Kullanım | İletişim