Projeler
Projeler

SkyiDesign'in İlk Projesi

Esasında burada tanıtacağımız proje skyidesign'in ilk projesi değil, skyidesign'in kurucusunun daha şirket ortada yokken, 2005 yılında başka bir sebeple yarattığı çok daha kapsamlı bir projenin içinden ayrıştırılarak, spesifik yatırımcılar için başlı başına alternatif bir proje haline getirilmiş şeklidir. İlk projenin geçmişini daha sonra bu sayfaya bağlı bir sayfada açıklayacağız. Bugün için, enerji konusunda ciddi ve uzun vadeli bir yatırım düşünen ulusal ve uluslararası şirketlere sunduğumuz proje, İzmir Körfezi'nin ortasına konuşlandırılacak ve aynı anda ve aynı mekanda 3 tür alternatif, yenilenebilir enerji kaynağının değerlendirilebileceği çelik konstrüksiyon yüzer bir platform şeklinde bir enerji santralı projesi.

Rüzgar, dalga ve güneş enerjilerinin elektrik üretiminde kullanılabileceği bu platformun yüzölçümü, yatırımcının mali gücü ile beraber, üretilecek enerjinin satışından elde edilebilecek gelirin, projenin maliyetini kaç senede karşılamasının istendiği ile de bağlantılı olması, belli bir esneklik sağlasa da, kâr oranının artması için kullanılacak sistemlerin adedinin artırılması, hem büyüyen platformun maliyetindeki hem de enerji ünitelerinin maliyetindeki marjinal artışlar yüzünden belli bir dengenin sağlanmasını ya da limitlerin kabullenilmesini zorunlu kılabilir. Ayrıca, platformun konuşlandırılacağı bölgenin seçimi, her ne kadar platform seyyar olsa da, belli bir süre için körfezin muhtelif bölgelerinde ölçümlerin yapılmasını ve istatistiklerin tutulmasını gerektirecektir.
 

Ancak, eğer Körfez'de, Üçkuyular-Bostanlı arasında planlandığı gibi bir tüpgeçit yapılacaksa, ve bu projenin ilk planlandığı gibi ve bir çok avantaj sağlayabileceği cihetle, yapılacak olan bu tüpgeçitle bir bağlantısının olması isteniyorsa, o zaman testlerin yapılacağı yerler oldukça sınırlanmış ve belirlenmiş olacaktır. Bu yatırımı istenirse, başka projelerle destekleme ve genişletme imkanı da bulunmaktadır. Doğal olarak bu proje, koşulların uygun olması halinde, 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin ya da dünyanın herhangi bir yerinde de konuşlandırılabilir, ancak İzmir Körfezi başka açılardan da sinerjiler sağlayabileceği cihetle öncelikli olarak önerilen bölgedir. Daha fazla bilgi için skyidesign'le temasa geçmenizi öneriyoruz. Projenin bazı temsili çizimlerini aşağıda bulabilirsiniz.Bu proje, Noter'den tasdikli ve F.S.E.K. ve sair yasal mevzuat çerçevesinde koruma altında ve tümüyle Serhan K. Yaşar'a aittir.

Copyright © 2012-2023 SkyIDesign Ltd | Tüm Hakları Saklıdır | KVKK | Gizlilik | Kullanım | İletişim